Nasıl Çalışıyor?

e-ntegre İşleyiş Diagramı

e-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerinin internet ve mobil teknolojiler üzerinden hızlı, kesintisiz, güvenli bir şekilde, kullanıcı ihtiyaçları göz önüne alınarak sunulduğu, vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlayan bir platformdur. e-Devlet Kapısı vatandaşların internet üzerinden sunulan kamu hizmetlerinden tek noktadan faydalanabilmesi amacıyla kurulmuştur.

Sisteme entegrasyonu tamamlanan kurumların hizmetleri, www.türkiye.gov.tr adresi üzerinden sunulabilmekte, vatandaşlar şifre, e-İmza mobil imza, elektronik kimlik kartı veya internet bankacılığı ile sisteme giriş yaparak sadece kendisine ait bilgilere erişebilmektedir. e-Devlet Kapısı'nda profil bilgileri haricinde herhangi bir bilgi tutulmamaktadır. Kişiler, e-Devlet Kapısı hizmetlerini kullanmak istediklerinde, kurum servisleri çağrılarak, anlık sorgulama yapılır ve istenilen bilgiler kullanıcılara iletilir.

Bunlara ek olarak tekil oturum sistemi sayesinde vatandaşlar kamu internet siteleri arasında yeniden kayıt olmadan işlem yapabilmekte ve elektronik ödeme sistemi sayesinde tek noktadan ödemelerini gerçekleştirebilmektedir.

Bu sayfa en son tarihinde güncellenmiştir.